Treść artykułu

Literacki Dzień Kobiet

Rozważne, romantyczne, inteligentne, twórcze… takie właśnie są kobiety. W tym dniu nie powinno zabraknąć kwiatów oraz miłych słów i gestów… A z naszej strony kilka propozycji książek z tej właśnie okazji, które warto przeczytać.

1. Obronić królową – Barbara Kosmowska

Nastoletnia Greta rozpoczyna nowy okres w swoim życiu. Musi zamieszkać z ojcem, jego żoną i córką w małym miasteczku. Nie jest zachwycona, ale szybko okazuje się, że młodszej Lili nie sposób nie lubić, a Igor, chłopak z sąsiedztwa, jest przyjacielski i skory do pomocy. I tak na nią patrzy… Czy skrywająca olbrzymią tajemnicę Greta zadomowi się w nowej klasie i nowym środowisku? Będzie ciężko, tym bardziej, że na jej drodze stanie chodzący ideał – Milena, która również zawalczy jak lwica o względy Igora.

  2. Yellow bahama w prążki – Ewa Nowak

  Chyba każda nastolatka marzy, aby napisano o niej książkę, ale większość z nich nie widzi w swoich codziennych przeżyciach nic fascynującego ani godnego opisania. Tymczasem ta właśnie książka powstała na podstawie e-maili, które autorka otrzymywała od nastolatek. Główna bohaterka, Hania, jest z pozoru przeciętną dziewczyną, mimo to jej codzienne, zwyczajne przygody nie pozwalają oderwać się od lektury. Jest tu jednak coś więcej, bo życie bywa czasem poważne, czasem trudne, i zmusza Hanię do przemyśleń. Na naszych oczach bohaterka rozwija się i dojrzewa. Przypatrujemy się temu wszystkiemu, raz po raz wybuchając śmiechem, bo Ewa Nowak, jak sama podkreśla, uważa śmiech za cudowne lekarstwo na wszystkie dolegliwości. Pisze książki głęboko przekonana, że czytając je, stajemy się zdrowsi i szczęśliwsi.”

  3. Która to Malala? – Renata Piątkowska

  „Malala jest nastolatką, która wyróżnia się wśród swoich rówieśniczek tylko tym, że nie zasłania twarzy chustą. Jednak to właśnie ona zostaje postrzelona w twarz przez talibów. Dlaczego? Wszystko przez to, że jest ona blogerką, która opisuje życie dziewcząt w Pakistanie – tyle wystarczyło, aby ją skrzywdzić.
  Miejsce, w którym żyje Malala, prowadzi politykę zamykania szkół i braku dostępu kobiet do edukacji, a wszystko po to, aby nie miały one możliwości rozwoju. Dziewczynka postanowiła się postawić temu na swój własny sposób, za co szybko spotkał ją jej nieszczęśliwy los. Zostaje ona przetransportowana do szpitala w Londynie, gdyż w Pakistanie nie ma możliwości na wyzdrowienie. Poznajemy historię jej życia, a wszystko to okraszone zostało myślą, że trzeba doceniać to, co się ma, gdyż wiele osób pragnie tylko części z tego.”

  4. Tysiąc wspaniałych słońc – Khaled Hosseini

  Osią opowieści są losy dwóch kobiet, które w ciągu ćwierć wieku poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Rasheeda. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, ambitna i wykształcona Laila, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Rasheeda i Mariam. Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń. Dają sobie nawzajem wsparcie.

  5. Sekretne życie pszczół – Sue Monk Kid

  Pachnąca miodem, ciepła, wzruszająca i przerażająca zarazem opowieść o konfliktach na tle rasowym i kobiecej przyjaźni ponad podziałami. Lily jest biała, ma 14 lat, oschłego, agresywnego ojca i olbrzymie poczucie winy. Przed dziesięcioma laty przez przypadek zastrzeliła swoją matkę. Spokój pomagają jej odzyskać, noszące imiona letnich miesięcy, czarnoskóre mieszkanki pewnej pasieki w Tiburon, gdzie Lily trafia, jadąc śladami mamy. Ale nawet ten niezwykły azyl, gdzie pszczoły wiodą swoje sekretne życie, nie chroni przed światem zewnętrznym. Najważniejsza jest wiara w siebie…

  6. Gdzie śpiewają raki – Delia Owens

  Autorka zabiera czytelnika do miasteczka w Karolinie Południowej otoczonego przez mokradła. ”Gdzie śpiewają raki” to opowieść o Kyi – dziewczynie, dla której domem były bagna. To na nich się wychowywała, sama, z dala od cywilizacji, porzucona przez rodzinę. O Dziewczynie z bagien krążyło wiele pogłosek. Kya nie jest jednak taka, jak się wydaje. To wrażliwa i inteligenta dziewczyna, której w życiu brakuje bliskości drugiego człowieka. Spokojne życie Kyi zostaje zakłócone, gdy w miasteczku zostaje odnalezione ciało młodego chłopaka. Wszyscy raptownie zwracają się przeciwko Dziewczynie z bagien. W końcu łączyła ich wspólna przeszłość.

  7. Simona. Opowieść o niezwykłym życiu Simony Kssak – Anna Kamińska

  Ostatnia Kossakówna. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza – trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Bratanica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Miała być synem i czwartym Kossakiem. Tak jak przodkowie, dźwigać sztalugi i znane nazwisko. Wybrała własną drogę… Co takiego spotkało ją w Krakowie, że zdecydowała się na ucieczkę? Dlaczego została wydziedziczona? Wreszcie – czy w „dziczy” odnalazła szczęście? Simona autorstwa Anny Kamińskiej to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. Opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Historia upadku starej, artystycznej rodziny oraz tego, jak szara rzeczywistość PRL-u wymazywała barwny świat krakowskiej arystokracji.