Treść artykułu

Akcja żonkile 2023

80 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., wybuchło powstanie w getcie warszawskim. 🌼Akcja Żonkile przywraca pamięć o tych wydarzeniach. W tym roku dedykujemy ją cywilom – ok. 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali oni nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy. Ich cywilny opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

🌼Przypnij dziś żonkil i pokaż, że #ŁączyNasPamięć! Pierwszy raz w historii ponad 3 000 wolontariuszy i wolontariuszek rozda papierowe kwiaty na ulicach sześciu polskich miast: w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu.

🌼Udostępnij rocznicowe grafiki, zdjęcia żonkili lub żonkilowych naklejek – oznaczaj je #ŁączyNasPamięć, #AkcjaŻonkile i #polinmuseum, @polinmuseum.

🌼Weź udział w organizowanych przez nas wydarzeniach online i offline; zobacz nową wystawę czasową „Wokół nas morze ognia”.

🌼Sprawdź szczegóły na stronie: bit.ly/akcja_zonkile2023

___

W 2023 roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”.