Treść artykułu

9 sierpnia

9 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Miłośników Książek.
Niech to będzie wyjątkowy dzień dla wszystkich, którzy lubią czytać.
Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki czy kupna książki i podróży do krainy wyobraźni.

“Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”
– Wisława Szymborska

Oto kilka ciekawostek związanych z książkami:

Najstarsza książka świataZłota Księga Etrusków.
Najstarszą zachowaną książkę świata można podziwiać w bułgarskim Muzeum Narodowym w Sofii. Jest to Złota Księga Etrusków, której powstanie datuje się na około VI wiek p.n.e. Została znaleziona w dolinie rzeki Struma, w południowo-wschodniej Bułgarii. Składa się z sześciu połączonych ze sobą płytek wykonanych z 24-karatowego złota. Księga napisana jest językiem Etrusków, którego jak do tej pory nikt nie zdołał odczytać. W książce pojawiają się też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy.

Najstarsza książka napisana w języku polskim – Rozmyślanie przemyskie.

Jedną z najstarszych zachowanych książek napisanych w języku polskim jest rękopis  Rozmyślanie przemyskie. Jego datę powstania szacuje się na przełom XV i XVI wieku. Książka liczy 400 kart i opowiada o życiu Marii i Chrystusa. Cała średniowieczna opowieść oparta jest nie tylko o Ewangelię, ale także o legendy i apokryfy. Rękopis znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej.

Najstarsza książka napisana przez Polaka – Kronika polska

Kronika polska (Historia Polonica) – to pierwsza i jednocześnie najstarsza książka napisana, choć po łacinie, to przez Polaka, Wincentego Kadłubka. Powstała na przełomie XII i XIII wieku.

Najmniejsza książka świata – Shiki no Kusabana

Najmniejszą książkę na świecie obejrzeć można w Muzeum Książek w Tokio. Jest to Shiki no Kusabana, co w dowolnym tłumaczeniu na język polski oznacza kwiaty i pory roku. Miniksiążka zawiera mikroskopijne, czarno-białe ilustracje oraz nazwy japońskich kwiatów. Książka liczy zaledwie 22 strony, a szerokość liter nie przekracza 0,01 milimetra. Strony mają zaledwie 0,75 milimetra.


Największa książka świata – Ilustrowana historia Sarawaku

Największą książkę na świecie wydrukowano w Malezji, na wyspie Borneo w stanie Sarawak. Przepiękny album nosi tytuł Ilustrowana historia Sarawaku. Księga liczy 3 metry wysokości i 2,2 m szerokości. Praca nad jej projektem trwała dwa lata, drukowanie zajęło 45 dni, a ponad miesiąc – oprawianie albumu, który zawiera 50 stron.