Treść artykułu

#ŁączyNasPamięć

Czytelnia POLIN online | Jak rozmawiać z dziećmi o Zagładzie?

🌼 W pierwszej kwietniowej Czytelni POLIN online gościć będziemy uznane pisarki dziecięce: Zofię Stanecką i Justynę Bednarek, które napisały nowe opowiadania, oraz ilustatorki – Aleksandrę Artymowską i Aleksandrę Płocińską. To na nich opierają się materiały dla najmłodszych, które przygotowaliśmy w ramach Akcji Żonkile, upamiętniającej 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

📘 „Pamięć drobinek” to opowiadanie Zofii Staneckiej, napisane z myślą o dzieciach w wieku 6-8 lat, przenoszące nas w fantastyczny świat leśnych istot, które się nawzajem wspierają i ratują w potrzebie. Barwne, bajkowe ilustracje przygotowane przez Aleksandrę Artymowską, rozpoznawalną w Polsce i za granicą twórczynię książek dla dzieci, z pewnością uruchomią wyobraźnię maluchów.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu książki:
Zofia Stanecka, „Pamięć drobinek” | Muzeum POLIN

📕 „Historia z pewnej ulicy”, napisana przez Justynę Bednarek, przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8-9 lat. Porusza ona bezpośrednio problem ludności żydowskiej w czasie okupacji, opisując losy dziecięcych bohaterów i ich rodzin. Zarówno autorka opowiadania, jak i twórczyni przepięknych ilustracji, Aleksandra Płocińska, stronią od epatowania dramatyzmem i okrucieństwem.

Zapraszamy do wysłuchania fragmentu książki:
Justyna Bednarek „Historia z pewnej ulicy” | Muzeum POLIN

🖥 Podczas rozmowy, którą poprowadzi Wojciech Szot (Zdaniem Szota), zapytamy o to, jak rozmawiać z dziećmi o Zagładzie, dbając o ich dobrostan i bezpieczeństwo. Porozmawiamy o rekomendacjach na temat nauczania o II wojnie światowej, języku, jakim należy przedstawiać dzieciom trudne emocjonalnie tematy, uwrażliwiając je jednocześnie na krzywdę i niesprawiedliwość.