Treść artykułu

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

25 marca to dzień, w którym cały świat wspomina i czyta choć fragment jednej z powieści tego autora. Tym razem nie będziemy sięgać do jego biografii, lecz podamy znalezione ciekawostki.

Ciekawostki o Tolkienie:

  1. Miałby dziś 129 lat!
  2. Znał ponad 30 języków. Między innymi nordycki, staroislandzki, hebrajski, esperanto, grekę, łacinę, lombardzki, średniowieczną i współczesną odmianę walijskiego. Uczył się także polskiego, który uważał za bardzo trudny.
  3. Był twórcą 14 języków, którymi posługiwały się postacie zamieszkujące Śródziemie.
  4. Jedna z planetoid odkrytych w 1982 roku nosi jego nazwisko.
  5. Na nagrobku małżeństwa Johna Ronalda Reuela i Edith Mary Tolkienów wyryte zostały także imiona Berel i Luthien – kochanków z Silmarillion.
  6. Przyjaźnił się z C.S. Lewisem, autorem m.in. cyklu Opowieści z Narnii. Czytali swoje dzieła i byli swoimi pierwszymi recenzentami i krytykami.
  7. Wraz z dwójką przyjaciół stworzył nieformalne koło Coalbiters, którego uczestnicy spotykali się regularnie, aby czytać w islandzkie sagi oryginale, tj. w języku staronordyckim.
  8. Nie pisał dobrze na maszynie. Niektóre źródła podają, że pisząc posługiwał się tylko palcami wskazującymi. Jest to o tyle niesamowite, ponieważ jego Władca Pierścieni liczy sobie ponad tysiąc stron!
  9. Władca Pierścieni powstawał przez 14 lat!
  10. Pracował przy powstawaniu największego słownika języka angielskiego Oxford English Dictionary.

Zapraszamy do czytania!

„Hobbit, czyli tam i z powrotem” fragment książki