Treść artykułu

Literacki Dzień Kobiet

Oczywiście w tym dniu nie powinno zabraknąć miłych słów i gestów, upominków, kwiatów…

Z naszej strony propozycje książkowe, w których dominuje kobieca siła, niezależność, hart ducha. Te książki po prostu trzeba przeczytać (oczywiście jeżeli ktoś ich jeszcze nie czytał)!

Dzikie łabędzie. Trzy córki Chin – Jung Chang
Przejmująca opowieść o trzech pokoleniach kobiet pochodzących z jednej rodziny (babki, matki i córki), której doświadczenia tworzą niezwykły obraz przemian, jakie dokonały się w Chinach.

Książka nadal jest zakazana przez rząd Chin.

Smażone zielone pomidory – Fannie Flagg
Powieść ponadczasowa, która opowiada o sile przyjaźni i kobiecej solidarności. Alabama, kawiarnia Whistle Stop Cafe, miejsce gdzie można liczyć na pyszną pieczeń, aromatyczną kawę i kawałek ciasta z kremem kokosowym. W tej książce możesz poczuć lata 3O-te XX wieku, a za smakowitym menu kryje się śmiech, namiętność, dramat, a nawet… zbrodnia.

Wanda – Anna Kamińska
Zdanie wyjęte z książki: „Nikt nie chciał wchodzić z Wandą”, zapada głęboko w pamięć i dręczy. Bo fascynująca historia Wandy Rutkiewicz jest historią kobiety, która próbuje wywalczyć sobie miejsce w świecie zdominowanym przez mężczyzn.

Stulecie – Herbjorg Wassmo
Autorka snuje opowieść o kobietach ze swojej rodziny: matce, babce i prababce. Każda z nich jest prawdziwą kobietą północy: twardą, wytrzymałą na trudy. Biorą swój los takim jaki jest, trwają i marzą po cichu lub głośno. Wszystko otulone krajobrazami Norwegii.

8 marca | godz. 21:00 | Radio Nowy Świat
Olga Tokarczuk w Radiu Nowy Świat