Treść artykułu

Spotkanie autorskie – Marcin Meller

Marcin Meller – honorowy i nadzwyczajny ambasador Gruzji wśród Polaków na spotkaniu z mieszkańcami Krupskiego Młyna (23.05.2018r.)

Gruzja to nie kraj, to nie kultura i cywilizacja starsza od naszej – to stan umysłu, którym można się zarazić, w którym można żyć, który pomaga na co dzień. O tym próbował z powodzeniem przekonać nas wieczorem 23 maja Marcin Meller.

Reporter, podróżnik, celebryta, Gruzin z serca opowiadał nam przez prawie 2 godziny o tym, że warto przeżyć fascynację Gruzją. Kraj to wprawdzie niewielki – jak Austria nie przymierzając, niezbyt też ludny – bo zamieszkały tylko przez 4,5 miliona mieszkańców, ale ze wszech miar wyjątkowy. Kultura, wyrastająca ze starożytności, teraz oparta o chrześcijaństwo, ostała się 80-letniej komunistycznej opresji i teraz – po latach rozkwita.

Ciągle i nadal oparta jest na prostej zasadzie – dostrzegaj jaśniejszą stronę życia, a jeżeli życie dokuczy – wznieś kielich wina (koniecznie – gruzińskiego, swojskiego, wytwarzanego metodami sprzed 3 tysięcy lat) i baw się! Wypij, ale najpierw wygłoś toast. Temat? Nieważny – od praprzodków po wspaniały piłkarski wyczyn Dynama Tbilisi, od kobiet które kochamy po zdrowie i długie życie, którego zawsze pragniemy. I pamiętaj – nie mów o rzeczach trudnych i przykrych – te zawsze Ciebie odnajdą. Myśl o tym co niesie dzisiejszy dzień, a wspaniałe gruzińskie wino niech towarzyszy muzyce (także rockowej), niech towarzyszy biesiadom, niech łagodzi obraz otaczającego nas świata.

W takim właśnie nastroju minęły magiczne dwie godziny, podczas których słuchający i pytający o ciekawe gruzińskie przygody pana Marcina, tłumnie zebrani w sali USC mieszkańcy nie tylko Krupskiego Młyna, przeniesieni zostali do odległego, choć bliskiego, słonecznego i życzliwego wszystkim przybyszom kraju.
Gaumardżos!

Możliwość zakupu książki o Gruzji w atrakcyjnej cenie.