Treść artykułu

Spotkanie autorskie – Barbara Kosmowska

8 czerwca 2017 r. zawitała do Krupskiego Młyna pani Barbara Kosmowska, pisarka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Już od samego początku autorka wzbudziła sympatię dzieci. Pani Barbara Kosmowska jest ciepłą, skromną i pełną humoru osobą, która darzy wielkim szacunkiem odbiorców swoich książek.

Spotkanie przebiegało w niezwykle miłej i domowej atmosferze. Autorka w bardzo sympatyczny sposób opowiadała o sobie, swojej rodzinie, książkach. Z humorem przedstawiła początki swojej przygody z pisaniem. Zdradziła, w jaki sposób powstają jej utwory i skąd czerpie inspiracje dla stworzonych przez siebie postaci.

Z młodymi czytelnikami prowadziła kawiarenkę literacką, podczas której odpowiadała na licznie pytania zadawane przez dzieci:

Która według  napisanych książek jest najlepsza?
Ile książek  Pani napisała?
Czy ma swojego ulubionego ilustratora książek?
Czy czyta swoje książki?
Skąd czerpie pomysły?
Czy trudno jest pisać dla dorosłych, a potem dla dzieci i młodzieży?
Jaką ma swoją ulubioną książkę?

W udzielanych odpowiedziach pokrótce przedstawiła swoje starsze i nowsze powieści, a nawet uchyliła rąbka tajemnicy o dalszych losach Tru.

Na zakończenie spotkania pani Basia podziękowała zgromadzonym za bardzo mądre pytania, a szczęśliwi posiadacze książek otrzymali wpis z autografem.

Barbara Kosmowska debiutowała jako licealistka w latach siedemdziesiątych XX w. na łamach nieistniejącego już czasopisma „Na przełaj”. W latach osiemdziesiątych zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach poetyckich.

Pierwszą powieść „Głodna kotka” opublikowała w 2000 roku, odtąd publikuje co roku. W 2001 r. ukazał się „Teren prywatny”, powieść, która zwyciężyła w konkursie literackim „Dziennik polskiej Bridget Jones”, zorganizowanym przez Wydawnictwo Zysk i S-ka, i przyniosła autorce popularność. Trafiła też na listę bestsellerów dziennika „Rzeczpospolita”, kolejne powieści to „Prowincja”, „Gobelin” i „Buba”, „W górę rzeki”, „Niebieski autobus”, „Myślinki”, „Puszka”, „Buba – sezon ogórkowy”.

„Buba” w 2002 r. zdobyła nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Uwierz w siłę wyobraźni” (zorganizowanym przez Wydawnictwa Muza i Media Rodzina). Książka „Pozłacana rybka” zdobyła nagrodę literacką Książka Roku 2007 przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) oraz została nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABC XXI – Cała Polska czyta dzieciom pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.