Treść artykułu

Spotkanie z Joanną Olech

W czwartek, 5 listopada br. do Krupskiego Młyna przyjechała Pani Joanna Olech, czyli osoba, która wymyśliła, opisała i zilustrowała dzieje „Dynastii Miziołków”. Podczas spotkania Autorka opowiadała nam o głównych bohaterach książki i ich wyczynach, takich jak np. wożenie szczura w wózku przez Kaszydło. Opowiedziała też  historyjkę o tym, jak Mamiszon nazwał dyrektora szkoły „śledziowym łebkiem”, za co został wyrzucony z rady rodziców.

Pani Joanna zachwyciła nas swoim talentem plastycznym, który ujawniła rysując smoki odzwierciedlające nastrój historyjek opowiadanych przez młodych czytelników. Za każdą poprawną odpowiedź na pytanie, którego tematem była treść napisanych przez Panią Joasię książek, odpowiadające dziecko otrzymywało wspaniałą czekoladową nagrodę. I choć Autorka zdradziła nam tajemnicę, że ma już 60 lat, w jej postaci –  odzianej w paski, żółte spodnie i trampki –  widzieliśmy raczej szaloną nastolatkę, która pewnie po każdym spotkaniu autorskim biegnie na trzepak, by tam zrobić kilka fikołków.

Po spotkaniu pani Joasia chętnie rozdawała okraszone humorem autografy. Każde dziecko otrzymało Jego wpis na zakładce do książki oraz w książkach, które można było kupić. Mamy nadzieję, że pani Joasia jeszcze kiedyś nas odwiedzi.

Joanna Olech to autorka książek dla dzieci i młodzieży (min.  fantastycznej „Dynastii Miziołów”, zabawnych przygód „Pompona w rodzinie Fisiów”),  ilustratorka, graficzka. Publikuje teksty krytyczne o literaturze dziecięcej na łamach „Tygodnika Powszechnego” i „Nowych Książek”. Od roku 2007 r. jest członkinią zarządu Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Jest także współautorką podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjum i szkoły podstawowej (w przygotowaniu) , a od roku 2010 ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Laureatka wielu prestiżowych nagród. W 1995 r. jej „Dynastia Miziołków” zdobyła nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, a rok później otrzymała tytuł dziecięcego Bestselleru Roku. W 2005 r. „Czerwony Kapturek” zdobył honorowe wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. W 2006 r. książka „Różowy prosiaczek” otrzymała wyróżnienie za ilustracje w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. W 2008 r. autorka otrzymała nominację do nagrody wydawców Ikar za propagowanie książek dla dzieci.