Treść artykułu

Spotkanie z prof. Dorotą Simonides

8 maja 2014 r. w Sali Posiedzeń Rady Gminy w Krupskim Młynie odbyło się spotkanie z profesor Dorotą Simonides. Wybitnym etnologiem i folklorystą o międzynarodowej sławie, badaczką o ogromnym dorobku naukowym. Znaną także za sprawą swoich osiągnięć społecznych i politycznych. Senator RP w pięciu kolejnych kadencjach, która swoją postawą i dokonaniami zyskała sobie wielkie uznanie, a także ludzką wdzięczność. Polską folklorystkę, profesor Uniwersytetu Opolskiego, polityka, utytułowaną doktorem honoris causa, jurorkę konkursu „Po naszymu czyli po śląsku”, wreszcie autorkę między innymi takich książek jak: „Bery śmieszne i ucieszne. Humor śląski”, „Śląski horror. O diabłach, skarbnikach, utopcach i innych strachach”, „Opolskie legendy i bajki”, „Dlaczego drzewa przestały mówić? Ludowa wizja świata” oraz „Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat”. O swoim życiu, rodzinie opowiadała z humorem, pokazując duży dystans do siebie i otaczającego  świata. Wspominała najwspanialsze chwile, nie pomijając tych trudnych. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadania pytań na interesujące ich tematy. Po spotkaniu można było otrzymać autograf oraz zrobić z panią profesor wspólne zdjęcie.

Dorota Simonides, wybitny etnolog i folklorysta o międzynarodowej sławie, jest autorką o ogromnym dorobku naukowym. Jest znana także za sprawą swoich osiągnięć społecznych i politycznych. Senator RP w pięciu kolejnych kadencjach, zyskała sobie wielkie uznanie, a także ludzką wdzięczność za swoje dokonania.

Niejedna z jej książek, dzięki swej przystępności i barwnemu językowi, stanowi nie tylko prezentację wyników uznanych za pionierskie badań naukowych, ale i od iluś już lat jest ulubioną lekturą wielu czytelników – jak bijący rekordy popularności zbiór dowcipów śląskich „Bery śmieszne i ucieszne”.

„Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat” prof. Doroty Simonides to książka o dziewczynie z górniczego Nikiszowca, która nawet na europejskich salonach w obecności koronowanych głów nie zapomniała o kraju dzieciństwa.