Czytam w podróży … Herberta 2014

Nasza biblioteka włączyła się w II edycję ogólnopolskiej akcji „Czytam w podróży… Herberta”.
Jest to kolejne przedsięwzięcie promujące czytelnictwo organizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta oraz Klub Herbertowskich Szkół. Partnerami akcji są Biblioteka Narodowa, Instytut Książki, Instytut Adama Mickiewicza. Partnerem strategicznym II edycji akcji jest Alior Bank. Projekt realizowany jest w ramach kampanii „Pan Cogito”. Celem tego projektu jest upowszechnianie twórczości poety oraz zachęcenie społeczeństwa do sięgnięcia po jego twórczość.

Akcja została zaplanowana na 27 marca 2014 r.
Wszystkim naszym czytelnikom zainteresowanym tą czytelniczą kampanią będziemy wręczać zakładki z fragmentami wybranych utworów Zbigniewa Herberta. Mamy nadzieję, że udział naszej biblioteki w tym przedsięwzięciu zainspiruje wszystkich do większego zainteresowania poezją i odkrywania dzieł poety na nowo.

Jak tylko pociąg ruszył
zaczął wysoki brunet
I tak mówi do chłopca
z książką na kolanach

-kolega lubi czytać

-A lubię – odpowie tamten
– czas szybciej leci
w domu zawsze robota
tu w oczy nikogo nie kole

(…)

na białych marginesach
ślady palców i ziemi
znaczony twardym paznokciem
zachwyt i potępienie

Zbigniew Herbert „Podróż do Krakowa” z tomu Hermes, pies i gwiazda.

www.fundacjaherberta.com