Regulamin Biblioteki
Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Nr 0116/4/2023
Dyrektora GBP
REGULAMIN KORZYSTANIA ZE ZBIORÓW
GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KRUPSKIM MŁYNIE
§ 1. PRAWO KORZYSTANIA
-
Z Biblioteki mogą korzystać wszyscy zainteresowani.
-
Korzystanie z Biblioteki jest bezpłatne.
-
Przy zapisie zgłaszający powinien:
-
okazać dowód osobisty (osoby pełnoletnie), legitymację szkolną (osoby niepełnoletnie),
-
wypełnić kartę zapisu i zobowiązać się podpisem do przestrzegania regulaminu.
-
Za niepełnoletniego czytelnika odpowiadają i podpisują zobowiązanie rodzice lub opiekunowie prawni.
-
Obywatele innych krajów powinni okazać paszport lub inny dokument ze zdjęciem stwierdzający tożsamość i dopełnić formalności jak w ust. 3 lit. b.
-
Czytelnik zobowiązany jest informować Bibliotekę o zmianie miejsca zamieszkania oraz innych danych zawartych w karcie zapisu.
-
Przy zapisie bibliotekarz jest zobowiązany do udzielenia informacji w zakresie przetwarzania danych osobowych poprzez udostępnienie czytelnikowi Klauzuli Informacyjnej lub przedstawienie ustnej informacji w tym zakresie.
-
W Bibliotece obowiązuje zakaz palenia tytoniu, w tym tzw. e-papierosów oraz spożywania alkoholu (czytelnicy znajdujący się pod wpływem alkoholu nie będą obsługiwani).
§ 2. KAUCJE
-
Kaucje od czytelników pobierane są w następujących wypadkach:
-
jeśli czytelnik nie jest stałym mieszkańcem powiatu tarnogórskiego,
-
przy wypożyczeniu szczególnie cennych książek.
Kaucja za wypożyczoną książkę wynosi nie mniej niż wartość książki.
-
Po upływie 12 miesięcy zaprzestania korzystania z Biblioteki, nie odebrana kaucja stanowi dochód Biblioteki.
§ 3. WYPOŻYCZANIE
-
Wypożyczać można jednorazowo 5 książek na okres nie dłuższy niż 35 dni.
-
Czytelnik ponosi odpowiedzialność za stan swojego konta.
-
Biblioteka może przesunąć termin zwrotu wypożyczonej książki, jeżeli nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych czytelników. Prośba o przedłużenie terminu zwrotu powinna zostać zgłoszona.
-
Biblioteka może skrócić ustalony w § 3 pkt 2 termin zwrotu książek, jeżeli stanowią one szczególnie poszukiwane pozycje (np. książki objęte wykazami lektur szkolnych).
-
Na prośbę czytelnika Biblioteka może rezerwować książki aktualnie wypożyczone przez innych czytelników.
-
Biblioteka wysyła informację do czytelnika, że zarezerwowana książka jest do odbioru. Termin odbioru książki nie może przekroczyć 7 dni. Po tym terminie książka wraca na półkę.
-
Bibliotekarz na prośbę czytelnika udziela informacji o książkach, pomaga w doborze literatury, w korzystaniu z katalogów, wydawnictw informacyjnych itp.
§ 5. POSZANOWANIE I ZABEZPIECZENIE KSIĄŻEK
-
Czytelnik jest zobowiązany do poszanowania książek będących własnością społeczną i dobrem kultury narodowej, powinien też zwrócić uwagę na stan książki przed jej wypożyczeniem. Zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi. Przy zwrocie książki mówionej użytkownik zobowiązany jest przekazać spostrzeżenia o wszelkich uszkodzeniach wypożyczonych płyt (skasowanie tekstu, uszkodzenie płyty, nagranie obcego tekstu itp.).
-
Za szkody wynikłe z zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia książki/książki mówionej odpowiada czytelnik, wpłacając stosowne odszkodowanie. Wysokość odszkodowania za zagubione lub zniszczone książki wynosi aktualną wartość rynkową.
-
Na sumy wpłacone z tytułu zgubienia lub uszkodzenia książki, Biblioteka wydaje czytelnikowi pokwitowanie.
-
Czytelnik może za zgodą bibliotekarza, dostarczyć zamiast zniszczonej lub zgubionej – inną książkę/książkę mówioną nie mniejszej wartości, przydatną dla Biblioteki.
§ 6. PRZETRZYMYWANIE KSIĄŻEK
-
Do czytelników zalegających ze zwrotem książek ponad termin określony w § 3 pkt 1 Biblioteka wysyła upomnienia:
-
I upomnienie – kara za przetrzymywanie – 0,10 zł /1 wolumin za każdy rozpoczynający się dzień po wyznaczonym terminie zwrotu + koszty wysyłki upomnienia (wg obowiązującego cennika Poczty Polskiej),
-
II upomnienie – kara za przetrzymywanie – 0,50 zł /1 wolumin
za każdy rozpoczynający się tydzień po wyznaczonym terminie zwrotu + koszty wysyłki upomnienia (wg obowiązującego cennika Poczty Polskiej).
-
Przy drugim upomnieniu następuje blokada konta. Po zwrocie książek i uiszczeniu kary za przetrzymywanie konto zostaje odblokowane.
-
Wobec czytelnika, który pomimo upomnień wysłanych przez Bibliotekę odmawia zwrotu wypożyczonych materiałów lub uiszczenia opłaty, Biblioteka dochodzi swych roszczeń zgodnie z przepisami prawa.
-
Biblioteka ma prawo pobierać opłaty bez wysyłania upomnień.
§ 7. PRZEPISY KOŃCOWE
-
Pracownik Biblioteki ma prawo odmówić obsługi i wyprosić z biblioteki osoby nietrzeźwe, będące pod wpływem środków odurzających, używające słów uważanych powszechnie za obraźliwe, zachowujące się agresywnie lub niezgodnie z obowiązującymi normami społecznymi wobec pracowników i użytkowników.
-
Czytelnik nie stosujący się do przepisów niniejszego regulaminu może być czasowo, w szczególnie drastycznych przypadkach (kradzież, akty wandalizmu) na stałe, pozbawiony prawa korzystania z Biblioteki. Decyzje w tej sprawie podejmuje dyrektor Biblioteki.
-
Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.01.2024 roku.
-
Traci moc Regulamin Korzystania ze Zbirów Gminnej Biblioteki Publicznej w Krupskim Młynie z dnia 25.05.2018 roku.