Garnek archeologa – spotkanie z Xenią Kolińską

W ramach XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek
Drodzy czytelnicy witajcie wśród archeologów i marzycieli

„Garnek archeologa opowiada o kulisach pracy polskich archeologów w Syrii, Egipcie i Iraku, Xenia Kolińska jest wrażliwą obserwatorką, ma poczucie humoru i zmysł komizmu. Liczne anegdoty i zabawne historyjki powiedzą wam więcej o kulturze i obyczajach mieszkańców Bliskiego Wschodu niż niejedna „poważna” praca naukowa. Przepisy z tytułowego garnka znajdziecie na końcu książki. Są proste, wszystkie do zrealizowania w Polsce; nie wymagają użycia żadnych egzotycznych składników. Kuchnia Lewantu w pigułce”.

aut. Anna Wrońska
red. naczelna miesięcznika Kuchnia

Xenia Kolińska jest archeologiem i dziennikarką. Wiele lat prowadziła magazyn Samo Zdrowie. Pisała dla Twojego Stylu, Elle, Pani, a także National Geographic i Focus Historia. W 2008 roku została zaproszona do udziału w projekcie realizowanym na stanowisku Tell Arbid w Syrii przez profesora Rafała Kolińskiego. Był to powrót do wymarzonego zawodu. Od tego czasu dzieli pasje męża i uczestniczy w jego projektach badawczych w Iraku. Natomiast pasję do gotowania dzieli ze swoim przyjacielem Masaudem J. Nazirem. Pierwszy tekst o wspólnych, kulinarnych przygodach opublikowała w magazynie Kuchnia w artykule zatytułowanym Garnek archeologa. Wówczas narodził się pomysł na książkę.

Serdeczne podziękowania pani Xeni za możliwość smakowania, wirtualnego podróżowania i odkrywania nieznanego.

Garnek Archeologa – prezentacja

Garnek Archeologa – książka – pierwsze rozdziały w pdf do pobrania