27 marca. Międzynarodowy Dzień Teatru, trochę inaczej

Wiem, że prawdziwe gwiazdy możemy spotkać na deskach teatru. W obecnej sytuacji, to trochę niewykonalne. Mam jednak propozycję. Pragnę wam przedstawić Helenkę – bohaterkę powieści młodzieżowej. Wprawdzie odgrywała tylko rolę pomidora w przedstawieniu szkolnym, ale jakiego! Jeżeli chcesz poznać jej historię, to sięgnij po książkę Barbary Kosmowskiej pt. Gwiazda z pierwszego piętra. Jest to „opowieść o sile, jaką może dać drugi człowiek, o sile, która wzmacnia, prostuje ścieżki, pomaga spojrzeć na siebie na nowo” (opis pochodzi od wydawcy). Książka otrzymała II miejsce w kategorii wiekowej 6-10 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

Na marginesie kilka słów o historii tego Dnia:
Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO). Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu Dzień Teatru jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.