Spotkanie autorskie – Zofia Stanecka

2 czerwca 2017 r. gościliśmy w naszej bibliotece panią Zofię Stanecką, autorkę wielu książek dla dzieci. Na spotkanie zostali zaproszeni przedszkolacy, którzy znają pisarkę głównie z fascynujących przygód małej Basi i jej rodziny. Pani Zofia od razu nawiązała z nimi świetny kontakt. Swoją opowieść o tym, w jaki sposób powstaje książka, skąd pojawiają się pomysły i kto współtworzy wymyśloną przez pisarza historię, ilustrowała wesołymi rysunkami. Podczas rozmowy z przedszkolakami, autorka szczególną uwagę zwróciła na rolę wyobraźni, która bardzo pomaga przy pisaniu książek. Zalecała przedszkolakom, aby „miały oczy szeroko otwarte, uszy szeroko otwarte i otwarte serca”. Nasi milusińscy mieli również okazję poćwiczyć swoją wyobraźnię, zadaniem ich było narysowanie czegoś z esa-floresa. Powstały pełne fantazji prace, o których opowiadali sami przedszkolacy. Pisarka podbiła serca dzieci, inscenizując teatrzyk z życia Basi i jej taty przy pomocy kukiełek. Niezwykła energia i ciepło oraz spontaniczność autorki sprawiły, że spotkanie upłynęło w mgnieniu oka. Zachwycone przedszkolaki podarowały Zofii Staneckiej książkę z własnoręcznie wykonanymi ilustracjami do przygód Basi. Po spotkaniu można było kupić książki i poprosić autorkę o autograf.